Jak používat planžety

Lockpicking je otevírání mechanických zámků bez klíče a bez jejich poškození. Planžety jsou určeny k otevírání cylindrických zámků, jako je např. dveřní vložka nebo visací zámek. Planžety se dají použít pro oba hlavní způsoby otevírání zámků. Tedy vyhmatávání a raking. Obě metody jsou popsány níže.

Lockpicking není úplně jednoduchý a vyžaduje cvik a trpělivost. Podívejte se na instruktážní video na úvodní stránce a zkoušejte a zkoušejte. Na internetu existují různá fóra, kde se lockpickeři radí a navzájem si pomáhají. Kupte si sadu planžet a vyzkoušejte to!

Vyhmatávání

Při této metodě musíte „vyhmátnout“ správně pozice stavítek. Každý zámek má cca 3–7 stavítek, které je potřeba zatlačit na tzv. shearline, aby šel zámek otevřít. K tomu slouží jednotlivé planžety. Nejčastější postup je začít planžetami zatlačovat nejvzdálenější stavítka a postupovat směrem k sobě. Napínák vložíte do vrchní nebo spodní části zámku (dle vašeho výběru) a začnete na něj vyvíjet tlak ve směru otevření zámku. Vyberete jednu z planžet a začnete zamačkávat jednotlivá stavítka dovnitř zámku. Jakmile se stavítka vyrovnají do roviny, zámek se otevře.

Raking

Pomocí jedné planžety (Snake pick) zatlačíme všechna stavítka najednou asi do poloviny a pak jedním škubnutím planžetu vytáhneme. Zároveň tlačíme na napínák, který je samozřejmě také v zámku. Toto několikrát zopakujeme, dokud zámek nepovolí. Rakingem se označuje také metoda, kdy s planžetou přejíždíme všechna stavítka tam a zpět, dokud se zámek neotevře.

Nejčastější chyby

  • příliš vysoký tlak na napínák
  • netrpělivost – buďte trpěliví, pomalu se budete zlepšovat
  • vše musí jít zlehka, nepoužívejte moc velkou sílu
  • očekávání, že si hned otevřete dveře do bytu – je potřeba trénovat


Nejvíce se naučíte praxí, objednejte si sadu planžet a začnete trénovat!

 

Objednat planžety »